TALENTHUNTING... aneb My vám ho ulovíme, sežerte si ho sami!

TALENTHUNTING… aneb My vám ho ulovíme, sežerte si ho sami!

Ať se přihlásí ten, kdo by dnes nechtěl nějaké ty talenty! Lovíme je, stopujeme je, čenicháme je… Když je odhalíme, přemlouváme je, aby šli k nám, třeba je i přeplatíme a nakonec je získáme, jsme happy, skoro jako kdyby nám někdo strčil do kapsy cihlu zlata.

Bohužel, životnost talentů ve firmách je jen o trochu delší, než životnost jepic. Talent je totiž jen potenciál, prvopočáteční jiskra, jakýsi příslib budoucího výkonu, a když mu nedáte péči, prostor a pozornost, potenciálem taky zůstane. NEPROJEVÍ SE. NEUSKUTEČNÍ SE. ZHASNE.

Tenhle proces zhasínání talentů jsem na vlastní kůži zažila.

Pro kritiky českého prostředí uvádím, že to bylo v zahraničí, takže tolik omílaná česká „malost a zaprděnost“ s tím neměla nic společného.

Technologická firma. Na začátku nás bylo 15, na konci skoro 50. Za pět let firma ztrojnásobila svůj obrat. A za těch samých 5 let, kdy se firmě dařilo venku, se naprosto vztahově rozpadla uvnitř. Z nadšených tahounů se stali vyčerpaní „jen zaměstnanci“. Firma se rozdělila konfliktem mezi „těmi v kanclu“ a „těmi venku“. Pod tíhou nefunkčních procesů, konfliktů a nesmyslných úkolů se veškeré talenty a vnitřní zdroje lidí prostě vyčerpaly, vypařili.

A víte, co se v té chvíli začalo dít? Odpadávali ti „staří a zkušení“ – buď dlouhodobě  onemocněli, sami odešli, anebo byli, jako chroničtí stěžovatelé, odejiti. Najednou nebyli lidi… A začal „LOV TALENTŮ“. V téhle době jsem odešla i já. Nebylo tam pro mě k žití. A dnes, po pěti letech pozoruju, že ty tehdejší TALENTY zase odcházejí. Jejich vnitřní pohon se znovu ve firemní mašinerii vyčerpal… Znáte to?

Talent je totiž jen jedna část té velké, pestré a neustále se měnící skládačky jménem výkonný tým.

Další kousky? Najít správné místo pro daný talent, nastavit vztahy a spolupráci v týmu, uzpůsobit strukturu a procesy podle talentů, které máte k dispozici…a neustále sledovat dynamiku týmu a ladit, ladit, ladit…

Proč? Protože když tohle neuděláte, vývoj vašeho nového a možná draze zaplaceného talentu může jít jen dvěma cestami. V lepším případě máte z talentu do roka dalšího průměrného, lehce frustrovaného, převážně pasivního zaměstnance.  V tom horším, vám za dva roky zdrhne, protože se prostě odmítá stát prázdnou hlavou, která plní firemní procesy.

 

Jestli vedete tým a trápí vás, že nemáte lidi, asi vás zklamu. Talenthunting vám tenhle problém dlouhodobě nevyřeší. Ať už vám je uloví kdokoliv, sežrat nebo nesežrat si je musíte sami…

Chcete vědět, jak talenty v týmu nenechat vyhasnout?

Přijďte na můj workshop 5 klíčů k výkonnosti týmů >>>

Alena Hanušová
Facilitátorka, lektorka komunikace
a průvodkyně hledáním win-win dohody

 

Alena Hanušová
Pomáhám šéfům týmů nastavit harmonické a produktivní vztahy mezi klíčovými lidmi, aby mohli naplno rozvinout a využít tvůrčí potenciál týmu a dosahovat lepších výsledků.
Komentáře