O nás Ι Naši lidé

Karel Tůma

Karel Tůma - profesní historie

Konzultant, mentor, facilitátor, muž jiného pohledu

Nezávislý konzultant, mentor, kouč, průvodce změnou, projektový manažer

od 2009  - doposud a dál

Pomáhám lidem uvidět jejich život z jiného úhlu pohledu.
Posledních skoro 10 let jsem dělal jen to, co mě bavilo a přinášelo mi další střípky do mozaiky toho, o čem je můj život. Jaké je moje poslání a dar pro společnost. Jako nit se tím obdobím táhne především snaha dělat správné věci a dělat je správně a s dobrým pocitem.

Pomáhal jsem postavit na nohy truhlárnu (řídil jsem obchod, pak i výrobu, nakonec restrukturalizaci a prodej novému majiteli). Poskytoval jsem individuální koučing, konzultoval jsem péči o zákazníka a pomáhal firmám budovat vztahy s klienty. Rozjížděl a pomáhal rozjíždět projekty. Sbíral další a další zkušenosti a příběhy…

Vedu kurzy osobního rozvoje - mentoruji muže (někdy i ženy) a pomáhám jim znovu najít svou sílu, pravdivost, smysl, autenticitu a především radost z bytí. Znovu objevit jejich dar, jejich svobodnou vůli a možnost volby.

Výkonný ředitel - Východní úspěch, o.p.s.,

2008 – 2009

Jen taková krátkodobá přestupní stanice na cestě na volnou nohu – zajištění jedné akce na klíč. Spojení Východu se Západem. Asi to byl dobrý nápad (bohužel ne můj), který ale předběhl dobu - dneska se tomu říká „Hedvábná stezka“.

Ředitel odboru - Hospodářská komora České republiky

2004 – 2008

V pozici ředitele odboru jsem jako projektový manažer vybudoval celorepublikovou pobočkovou síť „Informačních míst pro podnikatele“. Spolu s úzkým týmem, který jsem si vybudoval, jsme řídili síť cca 80 poboček a tým 140 kontaktních pracovníků.

Tohle byla zkušenost se 100 milionovým rozpočtem, celostátním dopadem a koordinací zájmů a motivací velké spousty zainteresovaných subjektů. Hlavním benefitem ale bylo, že jsem se naučil sestavit si vlastní funkční tým, který už spolu sice nepracuje, ale funguje dál.

Ředitel odboru, náměstek ministra - Ministerstvo informatiky ČR

2002 – 2003

Kromě toho, co jsem řešil v předchozím zaměstnání, jsem v nástupnické organizaci přibral ještě i řízení velkých externích dodavatelů. Ke zkušenostem s motivací podřízených přibyly zkušenosti s řízením partnerů, s jejich motivací a s hledání průniku zájmů.

Ředitel odboruÚVIS (Úřad pro veřejné informační systémy)

2001 - 2002

Na starosti jsem měl zajištění procesu nákupu komunikačních služeb pro celou veřejnou zprávu. Vedl jsem tým právníků (legislativců), IT odborníků a administrativních pracovníků. Zkušenost se státní správou je zejména o motivaci a koordinaci lidí a pak znovu o motivaci a nakonec ještě trochu o motivaci.

Obchodní a provozní ředitel - MIS Česká republika, a.s. (Městské informační systémy)

2001 – 2001

Jako obchodní a provozní ředitel jsem měl na starosti budování vztahů se zákazníky, řešení reklamací, akvizici nových klientů, rozvoj produktů a především vedení a řízení externích dodavatelů.

Bylo to krátké, ale intenzivní období přípravy na budoucí pozice. Skoro bych řekl, že především detailní zasvěcení do nové problematiky – z potravinářství do IT.

Nákupčí - UNILEVER ČR, spol. s r.o.

1999 - 2001

Měl jsem odpovědnost za efektivní nákup, výběr a řízení dodavatelů, odpovědnost za spolupráci nákupního oddělení s oddělením vývoje a marketingem. Řídil jsem tým obalových disponentů.

Zkušenost v korporaci byla zdrojem formalizovaného know-how  s celou řadou školení a možností vzdělávání, ale i zároveň zdroj bohatých zkušeností s rigiditou ve velkých (nadnárodních) systémech.

Produktový manažerGOLD STELLA s.r.o

1992 - 1999

Měl jsem na starosti export portfolia potravinářských výrobků do Ruska, včetně marketingu, logistiky, obchodního vyjednávání a také vývoj vlastních produktů na zakázku. Byla to skvělá škola organického podnikání. Názory a stanoviska Ruských partnerů tenkrát málokdy vydržely déle než týden.