Najít a vybrat mi má HR. Nebo…?

Každý z nás je jiný, každý z nás reaguje v určité situaci odlišně – po svém. I tak máme všichni něco společného. Reagujeme tak, jak v dané chvíli nejlépe umíme a v souladu s tím, kam naše kroky směřují.

Hráli jste někdy společenskou hru Activity?

Jak já si naivně myslela, že to není nic světoborného. Prostě se naladím s ostatními týmovými hráči na jednu vlnu a jdeme si užít vtipné chvilky na cestě za vítězstvím. Hned první hra mi jasně ukázala, jak má představa byla vzdálena od reality.

Ne každý chápe můj způsob uvažování a vnímá souvislosti, které JÁ mám ve svém světě. A co teprve při úkolech, kdy mi nebylo dovoleno používat slova? I slova nás umí dovést do nepochopení, natož situace, kdy nemáme možnost je využít nebo jen velmi omezeně.

Taková hra mi připomíná realitu života ve firmách. Manažer je ten, kdo vede hru. Určuje směr svému týmu, aby se společně dostali do cíle.

Manažer je tedy ten, kdo si musí k sobě vybrat partnery do pohody i nepohody podle toho, co od nich očekává a pak buduje to, co se skrývá pod slovem týmovost.

K cíli směle vykročím s odpovědí na tyto otázky:

  1. Co bude úkolem daného člověka, čím se bude zabývat?
  2. Kolik hodin týdně bude této činnosti věnovat?
  3. Čím má disponovat, aby svou roli zvládl na jedničku?
  4. Jakou odbornost a osobnostní rysy potřebuje?
  5. Jaký je ideální profil toho, koho hledám?
  6. Mám někoho takové ve svém okolí?
  7. Z čeho jsem schopen slevit, a co musí kandidát bezpodmínečně splňovat?
  8. Jaký finanční rozpočet na takového kandidáta mám?

Proč je potřeba najít naprosto jasné a konkrétní odpovědi?

Zkuste si představit situaci, kdy oslovíte prodejce aut se zadáním: „Ať moc nežere, má velký zavazadlový prostor, modrou barvu a můžu v něm vozit celou rodinu včetně psa pohodlně na dovolenou.“ Kolik si vsadíte na to, že vám prodejce najde takové auto, které si opravdu přejete parkovat v garáži?

Celá definice toho, kam jdu, proč tam jdu a co má nastat, až tam budu, je často podceněnou součástí sestavování týmu. Je to onen odrazový můstek – podle postavení, jaké máme v danou chvíli, se odvíjí celý náš let.

„Tohle je přece odpovědnost HR oddělení“

To ve své praxi slýchám často. Ba ne, opravdu ne… Manažer je lídr. Manažer zodpovídá za výsledky a zodpovídá tak i za volbu těch, s nimiž za dosažení cíle bojuje.

Personalisté jsou pravou rukou. Vyslechnou zadání, zeptají se na potřebné a společně s manažerem hledají toho správného člověka. Pořád nevěříte? Odpovězte si na jednoduchou otázku: Zvolí si kandidát zaměstnavatele na základě dojmu z personalisty, firemní kultury nebo podle osoby budoucího šéfa?

 

Iva Smolíková

Iva Smolíková
Personalistka, HR konzultantka

Iva Smolíková
Během své praxe jsem získala rozhled v mnoha oblastech HR aktivit, ve výrobní i poradenské sféře. Ráda tyto zkušenosti sdílím dál, ráda si rozšiřuji své obzory. Tou největší odměnou mé práce je vidět fungující proces, který žije a mění se s aktuálními potřebami businessu.
Komentáře