Jak jsem se stala řečníkem

Život začíná za hranicí tvé komfortní zóny. Mě začal na pódiu světové konference…

Jsem čerstvá Softwarová testerka. A zároveň celoživotní proaktivní drzoun. Tohle spojení mi umožňuje proklouznout jako účastník na konferenci CzechTest 2016. Zatajuje se mi dech, když kolem mě kráčí, ověnčeni těmi krásnými barevnými visačkami, klíčoví prezentátoři.
Jen si na to vzpomenu, naskakuje mi husí kůže.

Sedím na semináři a bez mrknutí oka pozorně sleduji prezentaci

Pak mi náhle jako blesk z čistého nebe projíždí hlavou šílená myšlenka: „To bys zvládla taky!“ Tu ovšem stejnou rychlostí následuje úděs: „Cože?! Zbláznila jsem se snad?“

Osudu to ale až tak zcestné nepřijde a při obědě mě náhodou posadí vedle Tibora, usměvavého sympaťáka z Budapešti. Debata přechází od maďarského guláše až po naše profesní zaměření. S překvapením zjišťuji, že Tibor organizuje největší konferenci testingu ve střední Evropě a k mému ještě většímu údivu se se mnou loučí se slovy: „Jste dobrá, pošlete přihlášku.
Tentokrát úlek přichází rychlostí zvuku: „Cože?!“

Sbírám odvahu a hlásím se jako řečník

Poklidné pondělní ráno jako každé jiné, s kávou usedám za počítač a najednou se opět ozývá onen tichý našeptávač: „Zkus to. Přihlaš se jako řečník.“ Reakce na sebe nenechá dlouho čekat: „Cože?!“
Ale to bych nebyla já, abych do věcí nešla po hlavě.

Nechávám všeho a sepisuji návrh své řeči. Srdce mi zběsile tepe ve spáncích, když klikám na tlačítko ‘Odeslat’. Jsem blázen. Já proti desítkám ostřílených odborníků, řečníků a nejúspěšnějších lidí v oboru. Ale udělala jsem pro to maximum, co se má stát, stane se. Konečně můžu jít spokojeně spát.

Další poklidné ráno protne mé hlasité „COŽE?!“
„Gratulujeme Vám. Byla jste zvolena jako jeden z řečníků konference Hustef 2016.“ Já? Budu mluvit před přeplněnou halou softwarových testerů z celé Evropy? Je mi nevolno, točí se mi hlava a lapám po dechu. Nejraději bych svůj tichý hlas poslala do oněch krajin.
Ale zároveň cítím neskutečné vzrušení. Život začíná za hranicí naší komfortní zóny. V mém případě za hranicí České republiky. Ano! Jedu!

Přednáším na konferenci

Příprava, příprava, příprava. Konference je sice až za 2 měsíce, ale tohle se nesmí podcenit. Každá minuta prezentace mě stojí hodiny práce. Vytvářím myšlenkové mapy, ladím slidy, dávám si záležet na každém slovíčku, stejně tak i na každém pohybu. Triády, gradace, metafory, to vše dělá řeč zajímavější. Tohle nechci pokazit. Vím nebo spíše doufám, že se mi všechna tato píle vrátí.

A je to tady. Svírá se mi žaludek. Vstupuji do pompézní foyer, kde se konference odehrává. U vchodových dveří na mě spiklenecky mrká Tibor a předává mi visačku. Krásnou barevnou visačku s nápisem „Řečník“. Teď jsem jeden z nich.

Nejsem schopná se soustředit. Celé dopoledne si v duchu opakuji prezentaci.
Začátek je nejdůležitější a já nejsem troškař. Zahajuji maďarsky: „Nagyon örülök, hogy itt lehetek es bevezethetlek titeket.“
Následuje mohutný potlesk a já vím, že to dokáži.
Ano, tohle odprezentuji jako profesionál!

Chcete i Vy prezentovat jako profesionál?

Dám vám 3 tipy ze své zkušenosti:

  1. Nadechněte se. Seberte odvahu. Vystupte ze své komfortní zóny a jděte do věcí po hlavě. Přihlaste se!
  2. Nikdy nepodceňte přípravu. Pracujte pilně a trpělivě, buďte kreativní. Hledejte cesty, jak se zdokonalit.
  3. Když už jste v akci, užijte si to, ať se stane cokoliv. Tvrdě jste makali a věřte, že obecenstvo to ocení.

Těším se na vás na mém workshopu, kde půjdeme pod povrch věci. Na workshopu nadupaného informacemi. V rámci Manažerské akademie to vše v létě natrénujeme, abyste na podzim již Prezentovali jako profesionálové.

Petra Boušková
Lektorka a trenérka soft skills

Petra Boušková
Když jsem jako vyděšená studentka nastoupila na pozici Průvodce pivovaru Plzeňský Prazdroj, nechápala jsem, co mě to vůbec napadlo. Ale nevzdala jsem se a vypracovala se na post V.I.P Průvodkyně. Byla jsem mezi desítkou nejžádanějších, ale to byl jen začátek... Úspěchy v řečnických soutěžích mi začaly zaplňovat poličky víc a víc stejně jako žádosti přátel i cizích o pomoc s tím, abych je naučila, jak sami sebe prezentovat a mluvit před davy lidí. Začala jsem vést kurzy pro veřejnost a všichni odcházeli vždy nadšení. Teď můžete být jedním z nich 🙂
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *