JANA BÁRTÍKOVÁ

Chief konzultant a lektor

S čím vám umím pomoci:

  • Najít a vybrat si správné lidi na správná místa
  • Vedení a motivace týmů a jednotlivců
  • Rozvoj potenciálu lidí a týmů
  • Změna manažera v lídra
  • Ženský princip ve vedení a byznyse vůbec

"Osobnost člověka, jeho jedinečnost a potenciál, jsou klíčové."

Vytváření týmů, práce s lidmi, jejich vedení, motivace, rozvoj potenciálu, to všechno se line jako červená nit celým mým profesním životem.

Když jsem před 20 lety stavěla a vedla svůj první tým, bylo to pro mě něco naprosto nového a objevného. A rozhodně nic snadného…

Od té doby jsem budovala i vedla malé týmy i oddělení o čtyřech stovkách lidí, pracovala jsem v menších firmách i korporacích, měla jsem různě široké mantinely i tíhu zodpovědnosti.
Na své cestě jsem udělala asi všechny chyby, které jsem udělat mohla… A jen díky tomu jsem se naučila vše, co o budování týmů a vedení lidí znám.

Vyzkoušela jsem různé styly vedení. Prošla jsem od tvrdě direktivního stylu vedení na začátku, kdy jsem byla přesvědčená, že to je jediná možná cesta, až k přátelskému vedení ve svobodné firmě.

Naučila jsem se vybírat si lidi do svých týmů ne pouze na základě jejich znalostí a zkušeností, ale především podle míry jejich vnitřní motivace a potenciálu, který se v nich skrývá.

Pochopila jsem, že základem úspěchu jsou lidé, se kterými spolupracuji. Že je naprosto klíčové respektovat jejich osobnost a rozvíjet jejich potenciál. Umožnit jim, aby svoji práci chtěli dělat. Protože lidé, které jejich práce baví, do ní dají vše.

Poznala jsem, že v mužském světě podnikání a byznysu může žena uspět a být spokojená, pokud přestane „bojovat“ mužskými zbraněmi a začne používat svoje ženské síly – empatii, intuici, spolupráci, otevřenost.

Je mi ctí, že mohu svoje praktické zkušenosti dnes předávat dalším lídrům, manažerům a podnikatelům v projektu Lidé jsou základ.

Reference

Spolupracoval jsem s Janou Bártíkovou v letech 2004 - 2006. V té době jsem řídil společnost Rossmann. s.r.o. na pozici generálního ředitele. Jana byla jako ředitelka provozu zodpovědná za vedení celé sítě prodejen v ČR. Mezi její hlavní kompetence patřilo také vytváření, nastavování a řízení HR procesů v provozním oddělení, které v té době mělo téměř 500 zaměstnanců.
Jana nastavila nové procesy náboru a výběru zaměstnanců na všech úrovních a vytvořila efektivní adaptační procesy. Předávala úspěšné postupy výběru kompetentních lidí oblastním manažerům ve svém týmu a jejich prostřednictvím i přímo také vedoucím prodejen. Výsledkem její práce ve výběru a náboru lidí byla vyšší úspěšnost v zaměstnávání kompetentních lidí na správných pozicích, urychlení zapracování a ve zvýšení míry ochoty převzít zodpovědnost za výsledky regionů a prodejen jejich manažery i řadovými zaměstnanci.
Pod vedením Jany Bártíkové dosáhlo provozní oddělení poprvé v historii firmy zisku. Jana je tak typem manažera, který si je vědom faktu, že cesta k výsledkům vede skrze kvalitu lidí, se kterými na jejich dosažení spolupracujete.

Jaroslav BartákExperienced FMCG and Retail Executive

I worked together with Jana when Baltika Group, international fashion retailer entered to Czech market with fashion brand Monton. Jana’s target was recruit the staff for fashion stores and back-office function and this target was achieve with great success including high quality and speed. This experience gave her valuable experience in mass recruitment that needs different techniques (group interviews, role plays, etc.) and skills compared with individual recruitment solution. My experience of working with her really showed that she has all the needed skills and competences that are needed for good recruiter. She is very strategical and target driven, finds effective channels for reaching the right audience by involving the best practices from marketing and she really understands the market trends and specifics. She also has all needed personal traits that is needed for good recruiter like good listening and communication skills, she is reliable, creative and hard working.

Liina KippastoHead of Human Resources Tamro Baltics and Estonia at Tamro Baltics

Kdybych měla vystihnout naši spolupráci s Janou Bártíkovou jen několika slovy, okamžitě se mi vybaví: "Je nutné k sobě vybírat lidi, kteří sednou mě a ne ostatním." Pokud vyberu lidi mě z určitého pohledu sympatické, budou si sedět i navzájem. A tak to i bylo.
Vzpomínám si na pohovor do společnosti Baltika, který měl 3 kola. Utkvěl v mé paměti a i po 8 letech si pamatuji jak probíhal, kdo se účastnil a dokonce i to, co jsem měla oblečené. Byla to moje nejlepší zkušenost a taky moje nejlepší škola, nejlepší zaměstnání... A to nejen kvůli značce, kvůli atmosféře v kolektivu. Ale hlavně kvůli člověku, který nejen ve mně a ze mě dokázal vytáhnout vše, co ve mně je...
Neměla jsem ani tušení, co v sobě mám. Jana postavila skvělý tým. Bylo mi ctí se účastnit pohovorů pod vedením Jany Bártíkové. Probíhaly profesionálně, bez zbytečných otázek, vyrovnaně. Jana vždy věděla, co chce. Nikdy nešla do spolupráce s lidmi, kterým nevěřila, že by to zvládli a to ani v případě, že někoho potřeboval opravdu nutně.
Měla jsem tu čest, že mě Jana pověřila vybírat kolektiv do úplně nové prodejny. Na ten den si taky vzpomínám, protože to bylo poprvé ve velkém. Bylo to myslím na 2-3 dny. Každý den 3 x skupina po 10 lidech, které jsme si do užšího výběru zvolily spolu. Člověk si řekne, že na tom možná nic není, ale všímat si gest, mimiky lidí, pohotových reakcí, názorů, aktivnosti... není vůbec jednoduché. A nakonec - udělat to správné rozhodnutí a lidem oznámit, že postupují a nebo nepostupují do dalšího kola slušně a s úctou, aby jim značka, o kterou se ucházeli, utkvěla v paměti pozitivně.
Na Janu vzpomínám jako na člověka, který dokázal a dokáže dělat tolik věcí najednou. Na člověka s neuvěřitelnou energií, soustředností a velkou organizační osobností. Naučila jsem se od ní větší trpělivosti, jak komunikovat s lidmi na úrovni, dívat se na věci a situace očima člověka s kterým komunikuji. A hlavně - že všechno má řešení.

Jana HavlínováManažerka prodejny